Nazwa Innowacji:
Sprawozdawczość sądowa – model szkolenia dziennikarzy
Na czym polega innowacja:
Innowacja ,,Sprawozdawczość sądowa” to model szkolenia dziennikarzy. Jest odpowiedzią na zbyt małą wiedzę prawniczą i nierozumienie procesów zachodzących podczas rozpraw sądowych wśród dziennikarzy, rzeczników prasowych i innych osób, które zajmują się prowadzeniem sprawozdań z sali sądowych i informowaniem społeczeństwa o istotnych problemach prawnych.
Innowacja ta jest oparta przede wszystkim na symulacjach rozpraw sądowych w sprawach karnych i cywilno-gospodarczych, podczas których kursanci wcielają się w różne postaci uczestniczące w rozprawach sądowych: sędziów, obrońców, oskarżycieli, powodów, pozwanych, itd. Tego typu symulacje umożliwiają spojrzenie na rozprawę sądową z perspektywy danego uczestnika, poznanie jego praw i obowiązków w zakresie udziału w postępowaniu, oraz omówienie zachowania przedstawicieli mediów na sali sądowej. Szkolenie ,,Sprawozdawczość sądowa” to nie tylko symulacje rozpraw sądowych, ale również symulacje wywiadów i tworzenia sprawozdań z sali sądowych.
Dzięki nim uczestnicy dowiedzą się jak dostosować pytanie do konkretnego uczestnika postępowania, oraz co można zamieścić w materiale prasowym/medialnym dotyczącym procesu sądowego, a co nie. Wszystkie symulacje zostaną nagrane i umieszczone online razem z komentarzem i omówieniem jako materiał do wykorzystania przy pracy z e-bookiem, który niejako jest podsumowaniem całej innowacji. Stanowi on podstawowe źródło informacji na temat relacjonowanych rozpraw sądowych. Zawiera podstawową wiedzą z zakresu prawa karnego i cywilnego, opis poszczególnych działań, jak i omówienie nagranych symulacji, które są dołączone jako materiały multimedialne, oraz ćwiczenia. W ramach szkolenia ,,Sprawozdawczość sądowa” udostępnione są też krótkie podcasty z praktykami wymiaru sprawiedliwości, w których przedstawiają swoje wrażenia z kontaktów z mediami w sprawach karnych i cywilno-gospodarczych, przekazują istotne uwagi i podpowiadają w jaki sposób poprawić prowadzenie relacji z sali sądowych.
Kto może skorzystać
Odbiorcy
- Osoby poszukujące innowacyjnych narzędzi kształcenia ustawicznego w obszarze prawa
- Dziennikarze
- Rzecznicy prasowi
- Wydawcy
- Pracownicy samorządowi
- Przedstawiciele organizacji pozarządowych
Użytkownicy
- Instytucje szkoleniowe
Udostępniane produkty w ramach licencji
- Materiały audio
- Materiały video
- E-book
Galeria


[downloads category=”Sprawozdawczość sądowa”]
Innowacja jest udostępniana nieodpłatnie. Używanie innowacji do celów edukacyjnych i/lub zawodowych wymaga podpisania umowy licencyjnej (licencja niewyłączna w celach niekomercyjnych). Wzór umowy dostępny tutaj.
Autorzy innowacji
Joanna Borek, Agata Roszak, Piotr Karlik, Anna Wilińska-Zelek